DiskStation Manager (DSM) to intuicyjny system operacyjny oparty na sieci Web, który działa na każdym serwerze Synology NAS. Został zaprojektowany tak, aby ułatwiać zarządzanie danymi: dokumentami, zdjęciami, muzyką, filmami i innymi ważnymi zasobami cyfrowymi. Oprogramowanie Synology NAS oferuje więcej niż tylko przechowywanie danych. DSM oferuje również dostęp do szerokiej gamy aplikacji i usług, które zapewniają rozrywkę i zwiększają wydajność w pracy.
Obecnie większość osób codziennie przełącza się pomiędzy wieloma urządzeniami, co sprawia, że przechowywanie w chmurze staje się coraz bardziej popularne. Czasami nasze całe życie produkcyjne – raporty, notatki, referencje – opiera się na chmurze, co oznacza, że bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy ekonomicznego, wysoce wydajnego, całkowicie prywatnego rozwiązania w chmurze. Firma Synology oferuje właśnie takie rozwiązanie, a nawet więcej.
Synology umożliwia dostęp do danych i wysoką wydajność odczytu i zapisu nawet dla dużej ilości użytkowników. Użytkownicy mogą przechowywać dane na serwerze i korzystać z nich podobnie jak z innych zasobów sieciowych poprzez standardowe otoczenie sieciowe (Windows, MacOS, Linux). Połączenia mogą być realizowane poprzez protokoły CIFS / SAMBA / AFP / NFS. Synology oferuje możliwości konfiguracji praw dostępu do poszczególnych zasobów nawet na poziomie plików dla użytkowników lub grup. Obsługa WebDAV i CalDAV do pracy zdalnej.
Synology umożliwia dostęp do wybranych wolumenów także za pomocą protokołu iSCSI (z obsługą Thin Provisioning), co pozwala na podłączenie przestrzeni na dysku sieciowym do Windows Server lub Linux za pomocą sieci(system widzi je jako dysk lokalny). Idealne do wykorzystanie dysku sieciowego jako magazynu dla baz danych, systemów wirtualizacji czy backupu. Synology może obsługiwać też podłączanie danych do siebie i rozbudować swoją pojemność przez połączenia iSCSI. Dyski sieciowe Synology zgodne są z VMware VSphere 5 i VAAI, Hyper-V oraz Citrix.
Dyski sieciowe Synology przygotowane są w pełni do pracy w środowisku biznesowym. Bezpłatne aplikacje Synology takie jak: Mail Server (serwer pocztowy), Print Server (serwer wydruku dla sieci lokalnej oraz obsługa AirPrint i Google Print), Syslog Server (zbieranie logów z urządzeń w sieci), Server VPN (z obsługą Open VPN oraz PPTP) czy Cloud Service – te aplikacje są bezpłatne i gotowe do użycia w dowolnym momencie. Dodatkowo Synology oferuje wbudowany i wydajny serwer www z obsługą PHP i MySQL do publikacji własnych serwisów internetowych(możliwość instalacji CMS WordPress i Joomla).
Dyski sieciowe Synology wyposażone są w standardowy serwer FTP. Dzięki niemu i łatwemu zarządzaniu użytkownikami można udostępniać dysk jako źródło plików dla Klientów (możliwy zapis, odczyt, modyfikacja – zależne od praw dostępu). Ważne i poufne dane mogą być bez problemów przesyłane przez Internet dzięki SFTP wykorzystującym protokół szyfrowany SSL/TLS. Pełna kontrola pasma i log transferu dla grup użytkowników oraz pojedynczych osób. Idealne narzędzie do bezpiecznego i szybkiego udostępniania danych i powierzchni dyskowej w biznesie.
Synology posiada wbudowaną aplikację pozwalającą na wykorzystanie kamer sieciowych do monitoringu video. Serwer pozwala na zapis, odtwarzanie obrazu z kamer. Powiadamia e-mail o alarmach. System inteligentnej analizy video. Detekcja ruchu, kradzieży, pozostawienia przedmiotów i wiele więcej. Podgląd video sygnału z kamer na żywo przez przeglądarkę. Wydajność Synology to obsługa do ponad 50ciu kamer FullHD i możliwość zapisu do 250fps dla sygnału 1080p.
Synology pozwala na zarządzanie kontami użytkowników. Każdy użytkownik może mieć inne uprawnienia do poszczególnych zasobów. Konfiguracja ustawień jest prosta, jednak przy nieskomplikowanej konfiguracji urządzenie może działać w sieci opartej na Windows Active Directory (w tym Windows Serwer 2012) lub LDAP. Dyski sieciowe Synology mogą być też serwerem LDAP i Radius. Oferuje także pełne zarządzanie na poziomie list dostępu (ACL).
Synology pozwala na prowadzenie bieżącej archiwizacji plików z komputerów podłączonych do sieci komputerowej. Do każdego zestawu dołączone jest bezpłatne oprogramowanie bez limitu ilości instalacji. Możliwy jest również backup danych składowanych na serwerze Synology. Kopia zapasowa może być zapisywana na zewnętrznym dysku twardym podłączonym poprzez port USB, lub eSATA lub na zdalnym Synology lub rsync.
Współdzielenie drukarki USB w sieci jest niezwykle łatwe. Wiele dostępnych na rynku urządzeń zostało zweryfikowanych pod względem kompatybilności. Zainstalowane oprogramowanie Print Server, wraz z kreatorem dodawania drukarki, ułatwia wiele czynności, które przy konkurencyjnych urządzeniach są skomplikowane. Dodatkowo obsługiwana jest technologia Apple Air Print oraz Google Cloud Print.
Aplikacja DSM jest dostępna w ergonomicznej wersji mobilnej, która zapewnia usłudze IT mobilność wymaganą do nadzorowania stanu sieci, bezpieczeństwa serwera i usług DSM z dowolnego miejsca. DS file umożliwia przeglądanie i wyświetlanie plików w dowolnym miejscu na urządzeniu przenośnym. Dodatkowo dostępne są aplikacje DS Audio i DS Video do obsługi mobilnej plików multimedialnych.
Favicony – wydaje się, że te małe niepozorne ikonki istnieją tylko w celach wizualnych, nic bardziej mylnego. Według badaczy z University of Illinois w Chicago można je wykorzystać do omijania trybu incognito czy VPN i nadal zbierać informacje o użytkownikach Supercookie, bo tak zostało to nazwane wykorzystuje favicony do tego, aby przypisać odwiedzającym witrynę unikalny identyfikator. W przeciwieństwie […]
ArtykułPogotowie Ratunkowe we Wrocławiu padło ofiarą ataku ransomware. W związku z incydentem pracownicy pogotowia zostali poproszeni o utworzenie rachunków w Biurze Informacji Kredytowej, w celu zminimalizowania wykorzystania ich danych do zaciągnięcia kredytów. Cyberataku dokonano 12 grudnia ale informacje dopiero teraz zostały przekazane ze względów bezpieczeństwa postępowania, które prowadzi obecnie prokuratura. Nie ujawniono dokładnych szczegółów ataku […]
ArtykułNasze komputery codziennie są narażane na ataki szkodników. Problem pojawia się gdy program antywirusowy ich nie wykryje. Oto programy, które wykrywają i usuwają te zagrożenia.
Artykuł