Nowy atak na e-mail


 

Nowy atak na e-mail

5 marca, 2019

Nowy  dobrze przygotowany atak na skrzynki pocztowe tym razem Interia.pl

Niedawno pojawił się nowy dobrze przygotowany atak skierowany na skrzynki pocztowe użytkowników portalu Interia.pl

Tym razem sprawcy przygotowali atak dość dokładnie.

Nie tylko treść listu jest merytoryczna i sprawdzona pod względem błędów i stylistyki ale czytając ją odnosi się wrażenie że faktycznie potrzebujemy pomocy. Zresztą zwróćcie uwagę na treść listu.

Szanowny Użytkowniku

Kontaktujemy się z Tobą, ponieważ otrzymaliśmy informację o dużej ilości wiadomości spam wysłanych z Twojego adresu e-mail w przedziale czasowym 27-30.01.2019 roku na adresy skrzynek pocztowych innej firmy, działającej w branży usług pocztowych. Informacje te nie znajdują potwierdzenia w zapisie aktywności na twoim koncie, niestety proceder podszywania się pod czyjś adres e-mail w celu ukrycia własnej tożsamości jest praktycznie normą wśród przestępców. Twoje konto jest nadal bezpieczne a my, jak zawsze w takiej sytuacji, zaprzeczyliśmy temu, że wiadomości zostały wysłane przez użytkownika naszego serwisu. Tego rodzaju zajścia jednak, zwłaszcza te niezgłoszone do nas, szkodzą reputacji skrzynki pocztowej a prawdziwe wiadomości wysyłane z adresów e-mail dotkniętych tym problemem często nie docierają do adresata. Usuwane są już na etapie wstępnej selekcji jako spam. W związku z coraz częstszymi wypadkami tego typu oraz w trosce o bezpieczeństwo i jakość naszych usług wprowadzamy nowe zabezpieczenie zwane DMARC. System DMARC jest najnowszym międzynarodowym standardem ochrony tożsamości adresów e-mail, stworzonym właśnie na wypadek prób jej przejęcia. Token z funkcją DMARC praktycznie uniemożliwia takie działania- wiadomość wysłana z innej skrzynki niż Twoja nigdzie nie dotrze, jeśli będzie “udawała”, że pochodzi z Twojego konta. Rozwiązanie zostanie wprowadzone w połowie bieżącego roku, ale już teraz uruchomiliśmy program pilotażowy dla usługi i zachęcamy dotkniętych problemem „mail spoofing”, aby wzięli w nim udział. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub wziąć udział w pilotażowym programie, przejdź do strony pomocy https://www.interia-token[.]pl/pomoc/news-smart-token-DMARC,nId,2357382.html, lub do strony usługi https://www.interia-token[.]pl/iwa_source=sg_ikona i postępuj zgodnie ze wskazówkami. Cały proces aktywacji zabezpieczenia dla Twojego konta potrwa około minuty. W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta firma.pomoc@interia.pl.
Pozdrawiamy,
Zespół Poczty Interii

Wiadomości do użytkowników interii wysyłane są z różnych adresów sugerujących ich wiarygodność

firma.pomoc@interia.pl
system.ochrony@interia.pl
ochrona.danych@interia.pl
pomoc.system@interia.pl

Problem polega na tym tak spreparowana wiadomość sugeruje użytkownikowi, że faktycznie może uzyskać pomoc a już na pewno nic się nie stanie jeśli dodatkowo zabezpieczy swoje konto.

Atak polega na tym, że użytkownik klikając w link jest kierowany na podrobioną  stronę interii, sprawca zadał sobie nawet trud aby dopasować loga i kolorystykę portalu. Po wejściu proszeni jesteśmy o podanie swojego loginu i obecnego hasła – Pamiętajmy żeby tego nie robić !

Problem w tym że jeśli ktoś ma zastrzeżenie to nawet jeśli sprawdzi mechanizm DMARC to znajdzie jego wiarygodny opis bo taka funkcjonalność faktycznie istnieje.

Co to jest DMARC?

SPF i DKIM są to dwa najpopularniejsze zabezpieczenia przed pishingiem. Aby podnieść bezpieczeństwo ochronę można rozszerzyć o mechanizm DMARC.

Domain-based Message Authentication (DMARC) jest to mechanizm definiujący jak ma zachować się serwer pocztowy, który otrzyma wiadomość nieprzechodzącą weryfikacji za pomocą SPF i DKIM. Czyli mniej technicznym językiem pisząc. Jeśli wiadomość zostanie zakwalifikowana jako spam – mechanizm ten umożliwia utworzenie polityki co ma dziać się z taką wiadomością. Możemy zdefiniować czy taka wiadomość ma trafić do np. kwarantanny lub ma zostać usunięta.

Czytaj więcej o DMARC 

Zobacz wszystkie artykuły